Edukacja

Łazik Politechniki Białostockiej w drodze na European Rover Challenge

W ten weekend studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej wystartują w European Rover Challenge 2016 (9-12 września). Zawody te są europejską wersją University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych.

W czwartek drużyna #next wraz z analogiem łazika marsjańskiego RED wyruszyła na zawody do Jasionki koło Rzeszowa. Tegoroczna edycja zawodów będzie naprawdę ekscytująca za sprawą kilku czynników. Pierwszym z nich jest fakt, iż zmianie uległo miejsce organizacji zawodów. Odbywają się one w hali wystawienniczo-kongresowej w Jasionce, czyli pod setkami kilogramów stali i szkła. Wyklucza to zastosowanie konwencjonalnych metod nawigacji łazika takich jak system GPS. Wymaga to od drużyn zaprojektowania oraz wdrożenia nowych algorytmów i konstrukcji pozwalających na orientację łazika w terenie w czasie zadań – mówi Paweł Turycz z zespołu #next.

Organizatorzy znacząco utrudnili zadanie nawigacyjne. Zadaniem drużyny jest przejechanie trasy wyznaczonej przez kolejne punkty kontrolne. Łazik musi dojechać do każdego z nich w określonej kolejności. Największy problem to zasada, iż drużyny nie mogą korzystać z kamer video przekazujących obraz bezpośrednio do operatora łazika. Wcześniej obraz musi być przetworzony przez komputer pokładowy łazika i dopiero później trafia do operatora – dodaje Paweł.

Dodatkowym utrudnieniem jest narzucenie przez organizatorów ograniczenia prędkości maksymalnej łazika do 3 m/s.

Zawody w Jasionce będą także „chrztem bojowym” dla części studentów. Trzon drużyny startującej w zawodach ERC 2016 stanowią młodsi członkowie zespołu #next, którzy przez ostatni rok szlify i doświadczenie zdobywali wspierając grupę szykującą robota na zawody w Stanach Zjednoczonych. Wakacje spędzili niezwykle pracowicie dokonując niezbędnych napraw i modyfikacji, aby łazik był gotowy sprostać zadaniom w europejskiej edycji zawodów.

Dzięki temu, że mogliśmy pracować przy projektowaniu, konstruowaniu, programowaniu oraz serwisie łazika przed amerykańskimi zawodami, byliśmy w stanie przygotować się tak, by na równi walczyć z drużynami z całego świata o jak najlepszy wynik. Drużyn będzie ponad 40. Kraje, z których pochodzą nasi przeciwnicy to m.in. Kanada, Turcja, Egipt, Australia, Hiszpania czy Włochy. Jesteśmy bardzo podekscytowani, zwarci i gotowi, aby dać z siebie wszystko. To dla nas wspaniała okazja, aby sprawdzić zarówno naszą konstrukcję jak i samych siebie. Doświadczenie, które my jako młoda ekipa zdobędziemy w trakcie tych zawodów, może okazać się bezcenne w kolejnych edycjach URC oraz ERC – podsumowuje Paweł Turycz.

Wyniki zawodów poznamy w poniedziałek, 12 września.

Projekt został dofinansowany z budżetu Prezydenta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta poprzez osiągnięcia i wynalazki studentów Politechniki Białostockiej.

ds/pb